راه اندازی قطب نمای دیجیتال CMPS03 با کدویژن

پروژه الکترونیک

راه اندازی قطب نمای دیجیتال

قطب نمای دیجیتال چیست؟

استفاده از قطب نما در زندگی

امروزه دنیای اطراف ما پر است از ماشین هایی که در خشکی، دریا و هوا حرکت می کنند…هواپیما، زیر دریایی، خودرو، کشتی ها تا ربات های استفاده شده در کارخانه ها و…این ماشین ها برای جهت یابی، باید موقعیت فعلی خود را بدانند و در جهت صحیح به حرکت کنند.

ناوبری(Navigation) چیست؟

پیدا کردن موقعیت که شامل مکان و همچنین زوایای چرخشی آن است، ناوبری (Navigation) نام دارد.

نحوه موقیت یابی در قطب نمای دیجیتال

ماژول با استفاده از خاصیت مغناطیسی زمین، میتواند زاویه خود را در حالت افقی نسبت به قطب شمال محاسبه کند.از این ماژول می توان در ربات های هوشمند و دیگر وسایلی که نیاز به ناوبری دارند به عنوان زاویه سنج استفاده کرد.اگر این ماژول را در سطح کاملا افقی قرار دهید میتواند زاویه چرخش را با دقت ۰٫۱ درجه محاسبه کند.

برنامه نویسی و مدار قطب نمای CMPS03

پروتکل های ارتباطی ماژول CMPS03

این ماژول قادر است از طریق i2c و PWM با میکرو ارتباط برقرار کند.اعدادی که به میکرو داده میشود اطلاعات پردازش شده زاویه نسبت به قطب شمال (۰ تا ۳۶۰ درجه) میباشد.

پایه های قطب نمای CMPS03

پین ۱ (VCC) : ولتاژ ۵ ولت و جریان حدود ۲۰ میلی آمپر برای راه اندازی ماژول.

پین ۲ و ۳ (به ترتیب SCL و SDA) : پین های خروجی اطلاعات از طریق i2c.درصورتیکه از این پین ها استفاده نشود باید توسط تو مقاومت ۲٫۲ کیلواهم به ۵ ولت پول آپ شوند.

عملکرد قطب نمای دیجیتال CMPS 03 در مد PWM

پین ۴ (PWM) : این پایه از مدولاسیون پهنای پالس (Pulse Width Modulation) استفاده کرده است و عدد زاویه را به صورت پالسی که پهنای آن با تغییرات زاویه تغییر می کند، خروجی می دهد.در این مدولاسیون، پهنای مثبت پالس نشان دهنده می زاویه است . پهنای پالس از ۱mS (درجه) تا ۳۶٫۹۹ میلی ثانیه (۳۵۹٫۹ درجه) تغییر می کند.

تنظیم تایمر میکروکنترلر در مد PWM

در واقع می توان این طور گفت که به ازای هر یک درجه، ۱۰۰uS پهنای پالس داریم، البته باید دقت کنید که پهنای پالس برای زاویه ی صفر، از ۱ms شروع می شود. بین هر دو پالس پیاپی، سیگنال به مدت ۶۵ میلی ثانیه قطع می شود . (۰ ولت). بنابراین دوره زمانی پالس برابر است با “۶۵mS + پهنای پالس که بین ۶۶ms تا ۱۰۱٫۹۹ms تغییر می کند”. این پالس با دقت ۱us تولید می شود اما به دلیل عدم حساسیت قطب نما به زوایای کمتر از ۰٫۱ درجه، خواندن این پالس با دقت بیشتر از ۱۰us کاربردی ندارد. اگر از سیگنال PWM به عنوان خروجی ماژول استفاده می کنید، حتما باید پین ۲ و ۳ ( SDA , SCL ) را به ۵ ولت پول آپ کنید. رها گذاشتن این دو پین، باعث کار نکردن ماژول می شود.

کالیبر(تنظیم) کردن قطب نمای دیجیتال

پین ۵ (Calibrating) : زمانی که قطب نما در حال کالیبره شدن است، ماژول به وسیله خروجی پین ۵ این امر را به شما گزارش می دهد. به این طریق که این پین در حالت عادی ولتاژ ۵ ولت را خروجی می دهد و زمانی که عمل کالیبره در حال اجراست، خروجی ۰ ولت شده و با به پایان رسیدن کالیبره دوباره خروجی ۵ ولت می شود. شما می توانید به وسیله ی یک LED سری شده با مقاومت ۳۹۰ اهمی، و اتصال آن به زمین مدار از اجرای عمل کالیبره مطمئن شوید.

پین ۶ (Calibrate) : این پین در حالت عادی به صورت داخلی پول آپ شده است. هنگامی که ماژول را به یکی از چهار جهت قرار داده اید، با صفر کردن این پین به مدت ۱۰ میلی ثانیه و دوباره یک شدن آن، یک جهت به ماژول معرفی می شود. با معرفی اولین جهت به ماژول، عمل کالیبراسیون شروع شده و پین ۵ صفر می شود. این کار را برای سه جهت دیگر هم انجام دهید. با معرفی چهارمین جهت به قطب نما، پین ۵ یک شده و پایان عملیات کالیبراسیون را اعلام می کند.

پین ۷ و ۸ (No connect) : از این دو پایه استفاده نمیشود و باید رها شود.

پین ۹ (GND) : پایه منفی تغذیه ۵ ولت است و به منفی(زمین) مدار وصل میشود.

 

برنامه راه اندازی قطب نمای دیجیتال در کدویژن با پروتکل i2c

فیلم عملکرد مدار و برنامه کدویژن

 

 

دانلود فایل

اطلاعات فایل

حجم :  ۶۰۰ کیلوبایت

پسوند فایل: zip

 

نرم افزارهای مورد نیاز

نرم افزار برنامه نویسی: Codevision AVR 2.05.0

 

رمز فایل و منبع

پسورد فایل زیپ : www.tooschip.com (با حروف کوچک تایپ شود)

 

راهنمای دانلود


برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مدیریت دانلود ندارید، پیشنهاد می شود برای دانلود فایل ها حتماً از یک نرم افزار مدیریت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنید.

فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.

کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.tooschip.com می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.

چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

 

کلمات کلیدی

راه اندازی قطب نمای دیجیتال Cmps03 با کدویژن و AVR ATmega8 | پروژه قطب نمای دیجیتال | کالیبر cmps03 | جهت یابی ربات مین یاب و امدادگر | پروژه رباتیک | راه اندازی قطب نمای دیجیتال Cmps03 با کدویژن و AVR ATmega8 | پروژه قطب نمای دیجیتال | کالیبر cmps03 | جهت یابی ربات مین یاب و امدادگر | پروژه رباتیک | راه اندازی قطب نمای دیجیتال Cmps03 با کدویژن و AVR ATmega8 | پروژه قطب نمای دیجیتال | کالیبر cmps03 | جهت یابی ربات مین یاب و امدادگر | پروژه رباتیک

 

11

طراح سایت، برنامه نویس C ، C# ، java ، Android Studio و میکروکنترلهای AVR ، طراح مدارات الکترونیکی Altium Designer ، Proteus ،گرافیست Corel Draw ، photoshop و طراح قطعات مکانیکی با استفاده از Solid Works

پروژه الکترونیک - پروژه های الکترونیک - آموزش الکترونیک و برنامه نویسی AVR - آموزش کدویژن و پروژه های AVR - پروژه دانشجویی برق و الکترونیک - پروژه دانشجویی برنامه نویسی کامپیوتر - مدار الکترونیکی در آلتیوم و PCB - آموزش طراحی مدار با Altium Designer - پروژه دانشجویی کاردانی و کارشناسی - ساخت پروژه دانشجویی الکترونیک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان
X