منبع تغذیه سوئیچینگ

power switching supply | منبع تغذیه بدون ترانس | پاور سوئیچینگ مداری | منبع تغذیه سوئیچینگ | سوئیچینگ چیست | تشریح منبع تغذیه سوئیچینگ | بلوک دیاگرام منبع تغذیه سوئیچینگ

منبع تغذیه سوئیچینگ

منبع تغذیه بدون ترانس یا سوئیچینگ،عبارتی برای مدارهایی است که از یک منبع ولتاژ، ولتاژ DC با اندازه ثابت یا کنترل شده تولید می‌کنند.این ولتاژ DC در بسیاری از مدارها کاربرد دارد.

 مثلا تراشه‌های آی سیهایی که در مدارهای الکترونیکی به کار می‌روند یک ولتاژ DC استاندارد با دامنه ثابت نیاز دارند.

انواع منابع تغذیه

در حالت کلی، دو نوع منبع تغذیه وجود دارد:

  • منبع تغذیه خطی (Linear Regulated Power Supply)
  • منبع تغذیه سوئیچینگ (Switched Mode Power Supply) یا SMPS

رگولاتورهای ولتاژ ثابت

محبوب‌ترین رگولاتورهای ولتاژ ثابت و خطی در دو نوع با ولتاژ خروجی مثبت و ولتاژ خروجی منفی موجود هستند.خروجی این دو دقیق و پایدار بوده و در محدوده ۵ تا ۲۴ ولت است.

رگولاتورهای ولتاژ متغییر

برخی از این رگولاتورهای ولتاژ سه ترمیناله وجود دارند که درون آن‌ها مدار تنظیم ولتاژ و جریان تعبیه شده است.

رگولاتورهای خطی نیز در دسترس هستند که ولتاژ خروجی آن‌ها از صفر تا یک مقدار ماکزیمم مشخص قابل تغییر است

اغلب منابع تغذیه جریان مستقیم، از یک ترانسفورماتور بزرگ و سنگین کاهنده، یکسوساز دیودی نیم موج یا تمام موج، یک فیلتر برای حذف هرگونه ریپل سیگنال ولتاژ خروجی و تعدادی تنظیم کننده یا پایدارساز خطی یا سوئیچینگ برای تضمین تنظیم صحیح ولتاژ خروجی در شرایط تغییر بار تشکیل می‌شوند. شمای کلی یک منبع تغذیه DC، مطابق شکل زیر است.

منبع تغذیه بدون ترانس | پاور سوئیچینگ مداری | منبع تغذیه سوئیچینگ | سوئیچینگ چیست | تشریح منبع تغذیه سوئیچینگ | بلوک دیاگرام منبع تغذیه سوئیچینگ

 

در ورودی این منبع تغذیه یک ترانسفورماتور بزرگ بعد از برق ac ورودی وجود دارد. این ترانسفورماتور سبب ایزولاسیون بین ورودی و خروجی می‌شود.

منبع تغذیه خطی

مدار بخش رگولاتور بالا می‌تواند فقط یک دیود زنر یا یک رگولاتور خطی سه سر باشد.مدار منبع رگولاتور خطی تغذیه فقط به یک خازن ورودی، خروجی و تعدادی مقاومت فیدبک برای تنظیم ولتاژ نیاز دارد.

رگولاتورهای ولتاژ خطی یک ترانزیستور سری بین ورودی و خروجی تشکیل می‌شوند.

این ترانزیستور به طور پیوسته جریان را هدایت کرده و رگولاتور یک ولتاژ DC تنظیم شده را تولید می‌کند. همان‌گونه که از نام رگولاتور خطی بر می‌آید در ناحیه خطی مشخصه جریان-ولتاژ کار می‌کند.

بنابراین، ترانزیستور بیشتر شبیه یک مقاومت متغیر عمل است که به صورت پیوسته مقاومتش را با توجه به مقدار ولتاژ خروجی مورد نیاز تغییر می‌دهد.

رگولاتور امیتر فالوئر

شکل زیر مدار یک رگولاتور امیتر فالوئر ساده را نشان می‌دهد که از یک ترانزیستور NPN و یک ولتاژ بایاس DC برای تنظیم ولتاژ خروجی مورد نظر تشکیل شده است.

 

منبع تغذیه بدون ترانس | پاور سوئیچینگ مداری | منبع تغذیه سوئیچینگ | سوئیچینگ چیست | تشریح منبع تغذیه سوئیچینگ | بلوک دیاگرام منبع تغذیه سوئیچینگ

 

از آن‌جایی که مدار یک امیتر فالوئر دارای بهره ولتاژ واحد است، با اعمال ولتاژ بایاس DC‌ مناسب به بیس ترانزیستور، یک خروجی پایدار در ترمینال امیتر حاصل می‌شود.

به دلیل آنکه ترانزیستور بهره جریان دارد، جریان بار خروجی بسیار بزرگتر از جریان بیس خواهد بود.اگر از یک زوج دارلینگتون به جای ترانزیستور استفاده کنیم، این مقدار بهره بیشتر نیز خواهد شد.

همچنین، اگر اندازه ولتاژ ورودی به اندازه کافی باشد، می‌توان ولتاژ خروجی را با ولتاژ بیس ترانزیستورها کنترل کرد.

برای مثال، در مدار شکل بالا اگر ولتاژ بایاس بیس ۵٫۷ ولت باشد، ولتاژ خروجیِ ۵ ولت به بار اعمال خواهد شد، زیرا تقریباً ۰٫۷ ولت بین پایه‌های بیس و امیتر افت ولتاژ وجود دارد.

بسته به مقدار ولتاژ بیس، می‌توان به هر ولتاژ خروجی دلخواهی برای امیتر دست یافت.

وقتی این مدار رگولاتور ساده کار می‌کند که ترانزیستور سری آن به طور پیوسته در ناحیه خطی خود (مصرف توان) بایاس شود.

در این حالت، توان به فرم گرما تلف می‌شود. در نتیجه بازدهی آن ضعیف بوده و موجب تولید مداوم گرما خواهد شد.

رگولاتورهای خطی ولتاژ

یکی دیگر از معایب رگولاتورهای خطی ولتاژ این است که حداکثر جریان خروجی پیوسته آن‌ها به چند آمپر محدود است و به همین دلیل در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آن‌ها توان کم باشد. وقتی منابع تغذیه‌ای با جریان و توان بیشتر نیاز داشته باشیم، معمولاً از یک رگولاتور سوئیچینگ استفاده می‌کنیم که در این صورت، منبع تغذیه، «منبع تغذیه سوئیچینگ» (Switch Mode Power Supply) یا SMPS نامیده می‌شود.

منبع تغذیه سوئیچینگ

منابع تغذیه سوئیچینگ یا SMPSها به جای منابع تغذیه AC به DC خطی سنتی به کار می‌روند و مصرف توان، تولید گرما و اندازه و وزن مدار را کاهش می‌دهند. امروزه منابع تغذیه سوئیچینگ در کامپیوترها، تقویت کننده‌های توان، تلویزیون‌ها، درایو موتورهای dc و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عملکرد منبع تغذیه سوئیچینگ؛منبع تغذیه بدون ترانس (SMPS)

طبق تعریف، یک منبع تغذیه سوئیچینگ (SMPS) نوعی منبع تغذیه است که از روش‌های سوئیچینگ مبتنی بر نیمه‌هادی برای رسیدن به ولتاژ خروجی مطلوب استفاده می‌کند. یک مبدل سوئیچینگ پایه از یک بخش سوئیچینگ توان و یک مدار کنترل تشکیل شده است. بخش سوئیچینگ توان، تبدیل توان را از ولتاژ ورودی  مدار به ولتاژ خروجی انجام می‌دهد که فیلتر خروجی نیز دارد.

مزیت اصلی منبع تغذیه سوئیچینگ (SMPS)

مزیت اصلی منبع تغذیه سوئیچینگ بازده بالاتر آن در مقایسه با رگولاتورهای خطی استاندارد است. عنصر اصلی در رسیدن به این بازده یک ترانزیستور (یا ماسفت) است که بین دو وضعیت اشباع (ON) و قطع (OFF) سوئیچ می‌کند و موجب اتلاف توان کمتری می‌شود. وقتی ترانزیستور سوئیچینگ کاملاً ON باشد و جریان را هدایت کند، افت ولتاژ آن حداقل خواهد بود و هنگامی که کاملاً OFF شود جریانی از آن عبور نخواهد کرد. بنابراین، ترانزیستور شبیه یک سوئیچ یا کلید ایده‌آل عمل می‌کند.

در نتیجه، برخلاف رگولاتورهای خطی که فقط تنظیم ولتاژ را به صورت کاهنده انجام می‌دهند، یک منبع تغذیه سوئیچینگ می‌تواند کاهنده، افزاینده و یا وارون‌گر پلاریته ولتاژ ورودی باشد. سه مدار سوئیچینگ «باک» (Buck)، «بوست» (Boost) و «باک-بوست» (Buck-Boost) که به ترتیب، کاهنده، افزاینده و وارون‌گر پلاریته ولتاژ هستند، مدارهای پایه منابع تغذیه سوئیچینگ را تشکیل می‌دهند. تفاوت این مدارها در مکان قرار گرفتن سوئیچ، سلف و خازن خروجی در مدار است.

رگولاتور سوئیچینگ باک

مبدل باک یک مدار منبع تغذیه سوئیچینگ است که برای کاهش ولتاژ ورودی بدون تغییر پلاریته آن طراحی شده است . به عبارت دیگر، رگولاتور سوئیچینگ باک یک مدار کاهنده ولتاژ است که برای مثال، ولتاژ‌ ۱۲+ ولت را به ولتاژ ۵+ ولت تبدیل می‌کند.

رگولاتور باک یک مبدل DC به DC و یکی از ساده‌ترین و البته محبوب‌ترین رگولاتورهای سوئیچینگ است. در مدار این مبدل، مطابق شکل زیر یک ترانزیستور یا ماسفت یا IGBT قدرت وجود دارد.

 

منبع تغذیه بدون ترانس | پاور سوئیچینگ مداری | منبع تغذیه سوئیچینگ | سوئیچینگ چیست | تشریح منبع تغذیه سوئیچینگ | بلوک دیاگرام منبع تغذیه سوئیچینگ

 

تشریح منبع تغذیه سوئیچینگ

همان‌طور که در مدار شکل بالا می‌بینیم، در مبدل باک ترانزیستور سری وجود دارد که وظیفه آن کنترل ولتاژ خروجی است. مبدل باک، بسته به اینکه ترانزیستور سوئیچینگ روشن یا خاموش باشد، دو وضعیت عملکرد دارد.

تشریح و تحلیل مدار

وقتی ترانزیستور بایاس ON باشد، دیود بایاس معکوس شده و ولتاژ ورودی سبب برقراری جریان در سیم‌پیچ سلف شده و از طریق آن خازن متصل به بار را شارژ می‌کند. وقتی جریان از سلف می‌گذرد، یک نیروی محرکه الکتریکی معکوس (Back-EMF) تولید می‌کند که طبق قانون فارادی تا زمانی که به یک حالت ماندگار برسد با عبور جریان مخالف است.

هنگامی که ترانزیستور خاموش می‌شود، ولتاژ ورودی مدار امیتر برای لحظه‌ای قطع خواهد شد و سبب می‌شود.

میدان مغناطیسی حول سلف با یک ولتاژ‌ معکوس کاهش یابد. این ولتاژ معکوس باعث می‌شود دیود بایاس مستقیم شده و انرژی ذخیره شده در میدان مغناطیسی سلف سبب ادامه عبور جریان در جهت قبلی خواهد شد. این جریان، بار را تغذیه می‌کند و از طریق دیود به سلف بر می‌گردد.

در این حالت، تا زمانی که ترانزیستور به وضعیت هدایت برگردد، سلف، مانند یک منبع، بار را تغذیه می‌کند.

همزمان، خازن نیز تخلیه می‌شود و جریان بار را تأمین خواهد کرد. ترکیب سلف و خازن یک فیلتر LC را تشکیل می‌دهد که ریپل خروجی ایجاد شده توسط سوئیچینگ ترانزیستور را حذف می‌کند.

بنابراین، وقتی ترانزیستور هدایت کند، جریان از منبع کشیده می‌شود و هنگامی که هدایت نکند، جریان توسط سلف تأمین خواهد شد. توجه کنید که جریان گذرنده از سلف باید همواره در یک جهت باشد.

از آن‌جایی که ترانزیستور به طور مداوم خاموش و روشن می‌شود، مقدار ولتاژ‌ خروجی میانگین آن را می‌توان با استفاده از پارامتری به نام «سیکل وظیفه» (Duty Cycle) یا سیکل کاری تعیین کرد. سیکل وظیفه برابر است با نسبت زمان هدایت ترانزیستور به مجموع زمان هدایت و قطع آن.

فرمول تعیین ولتاژ خروجی در منبع تغذیه سوئیچینگ

اگر ولتاژ ورودی باشد و مدت زمان روشن و خاموش بودن ترانزیستور به ترتیب، و باشند، ولتاژ‌ خروجی مبدل باک به صورت زیر قابل بیان است:

با استفاده از تعریف سیکل کاری می‌توان ولتاژ خروجی را به صورت زیر نوشت:

بنابراین، هرچه سیکل کاری زیاد شود، ولتاژ خروجی DC میانگین منبع تغذیه سوئیچینگ نیز افزایش می‌یابد. با توجه به رابطه اخیر می‌توان دید که ولتاژ خروجی همواره از ولتاژ ورودی کوچکتر است؛ زیرا سیکل کاری همواره در مقداری کوچکتر از یک قرار دارد.

یکی از مزایای مبدل باک این است که ترکیب سلف و خازن آن سبب فیلترسازی مناسب جریان خواهد شد. در حالت ایده‌آل، مبدل باک باید در مُد سوئیچینگ پیوسته کار کند و جریان سلف هیچ‌گاه صفر نشود. اگر عناصر مدار ایده‌آل باشند، در وضعیت ON‌ سوئیچ افت ولتاژ صفر خواهد بود و بازدهی مبدل باک صد درصد است.

رگولاتور سوئیچینگ بوست

مبدل یا رگولاتور سوئیچینگ بوست نوع دیگری از منبع تغذیه سوئیچینگ است که عملکرد آن مشابه مبدل باک است،با این تفاوت که ولتاژ خروجی آن بزرگتر از ولتاژ ورودی بوده و پلاریته ولتاژ‌ ورودی را تغییر نمی‌دهد. به عبارت دیگر، مبدل بوست یک مدار رگولاتور افزاینده ولتاژ‌ است که برای مثال ولتاژ ۵+ ولت ورودی را به ۱۲+ ولت در خروجی تبدیل می‌کند.

در قسمت قبل درباره مبدل باک دیدیم که در مدار آن یک ترانزیستور به به صورت سری با ورودی قرار می‌گیرد. اما در مبدل بوست از یک ترانزیستور سوئیچینگ موازی برای کنترل ولتاژ‌ خروجی مدار استفاده می‌شود. از آن‌جایی که ترانزیستور به صورت موازی با خروجی در مدار مبدل تعبیه شده است، انرژی الکتریکی وقتی از سلف به خروجی منتقل می‌شود که ترانزیستور خاموش یا OFF‌ باشد.

شماتیک مدار بوست

شکل زیر مدار مبدل بوست را نشان می‌دهد.

منبع تغذیه بدون ترانس | پاور سوئیچینگ مداری | منبع تغذیه سوئیچینگ | سوئیچینگ چیست | تشریح منبع تغذیه سوئیچینگ | بلوک دیاگرام منبع تغذیه سوئیچینگ

 

در مدار مبدل بوست شکل بالا وقتی ترانزیستور کاملاً ON باشد،انرژی الکتریکی از منبع به سلف منتقل می‌شود و از طریق ترانزیستور به منبع باز می‌گردد. در نتیجه، هیچ بخشی از جریان به بار منتقل نمی‌شود؛ زیرا در این حالت ترانزیستور اشباع شده و مانند یک اتصال کوتاه عمل می‌کند. بنابراین، جریان گذرنده از سلف زیاد می‌شود؛ زیرا یک مسیر داخلی کوتاه‌تر برای بازگشت جریان آن به منبع وجود دارد. در همین حال، دیود بایاس معکوس می‌شود، زیرا آند آن به دلیل هدایت ترانزیستور زمین شده است. در نتیجه خازن در بار تخلیه می‌شود.

وقتی ترانزیستور کاملاً OFF‌ شود، منبع ورودی از طریق سلف و دیود سری به خروجی وصل می‌شود. از آن‌جایی که در این حالت میدان سلف کاهش می‌یابد، انرژی ذخیره شده آن از طریق دیودی که اکنون بایاس مستقیم است و هدایت می‌کند به خروجی انتقال می‌یابد. در نتیجه، ولتاژ‌ القایی سلف معکوس شده و با ولتاژ ورودی جمع می‌شود. در نتیجه، ولتاژ خروجی برابر با خواهد بود.

جریان خازن خروجی

که برای تغذیه بار از آن استفاده می‌شود، اکنون از منبع و از طریق دیود به آن بر می‌گردد. جریانی که خازن را تغذیه می‌کند همان جریان گذرنده از دیود است و از آن‌جایی که وضعیت دیود همواره بین بایاس معکوس و مستقیم تغییر می‌کند، جریانی تغذیه کننده خازن همواره قطع و وصل می‌شود. در نتیجه، خازن خروجی باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند ولتاژ خروجی را هموار کند.

ولتاژ القایی سلف

به ولتاژ منبع افزوده شده و موجب عبور جریان از سلف به بار می‌گردد. ولتاژ خروجی مبدل بوست با رابطه زیر محاسبه می‌شود:

مشابه مبدل باک، ولتاژ خروجی مبدل بوست به ولتاژ ورودی و سیکل وظیفه بستگی دارد. بنابراین، با کنترل سیکل وظیفه تنظیم خروجی امکان پذیر خواهد بود. همان‌طور که می‌بینیم، اندازه ولتاژ خروجی مستقل از مقدار سلف، جریان بار و خازن خروجی است.

مبدل‌های بوست معمولاً در مدارهای خازنی مانند شارژ باتری، فلاش دوربین و… به کار می‌روند.زیرا وقتی سوئیج بسته است، خازن همه جریان بار را تأمین می‌کند.

رگولاتور سوئیچینگ باک-بوست

رگولاتور سوئیچینگ باک-بوست ترکیبی از مبدل باک و بوست است که ولتاژ‌ خروجی آن معکوس (منفی) ولتاژ ورودی است و از نظر اندازه می‌تواند بزرگتر یا کوچکتر از آن باشد. مدار پایه یک منبع تغذیه سوئیچینگ مطابق شکل زیر است.

منبع تغذیه بدون ترانس | پاور سوئیچینگ مداری | منبع تغذیه سوئیچینگ | سوئیچینگ چیست | تشریح منبع تغذیه سوئیچینگ | بلوک دیاگرام منبع تغذیه سوئیچینگ

 

وقتی ترانزیستور کاملاً روشن می‌شود، ولتاژ سلف برابر با ولتاژ منبع تغذیه ورودی خواهد بود. در این حالت، جریانی از بار خروجی عبور نخواهد کرد، زیرا دیود بایاس معکوس شده است. هنگامی که ترانزیستور کاملاً خاموش گردد، دیود بایاس مستقیم شده و انرژی که قبلاً در سلف ذخیره شده بود به بار منتقل می‌شود.

به عبارت دیگر، وقتی ترانزیستور ON باشد، انرژی از منبع DC به بار منتقل می‌شود و وقتی OFF شود انرژی سلف به بار منتقل خواهد شد. بنابراین، در حالتی که ترانزیستور OFF است، ولتاژ بار برابر با ولتاژ سلف خواهد بود. در نتیجه، ولتاژ‌ خروجی معکوس می‌تواند بزرگتر یا کوچکتر و یا مساوی با اندازه ولتاژ‌ منبع DC ورودی باشد. برای مثال، یک مبدل باک-بوست مثبت به منفی می‌تواند مثلاً ۵ ولت را به ۱۲- ولت و یا ۱۲ ولت را به ۵- ولت تبدیل کند.

فرمول ولتاژ خروجی حالت ماندگار رگولاتور سوئیچینگ باک-بوست

ولتاژ خروجی حالت ماندگار رگولاتور سوئیچینگ باک-بوست به صورت زیر محاسبه می‌شود:

نام این مبدل که اندازه ولتاژ‌ خروجی آن می‌تواند بزرگتر یا کوچکتر از اندازه ولتاژ منبع ورودی باشد.البته پلاریته ولتاژ خروجی برعکس پلاریته ولتاژ ورودی است.

شماتیک و PCB مدار سوئیچینگ

در این اینجا قرار است یک خروجی ۳.۳ ولتی، یک خروجی ۱۲ ولتی و یک خروجی ۵- ولتی داشته باشیم.

در مورد خازن‌ها و قطعات حتماً به ولتاژشان توجه کنید. استفاده از خازن‌ها در ولتاژ‌های پایین‌تر بسیار خطرناک است.

برای پیچیدن ترانسِ مدار فوق باید دقت کنید که همه‌ی سیم‌پیچ‌ها را در یک جهت بپیچید و نقاط شروع و پایان را درست متصل کنید. حتماً بین هر یک از سیم‌پیچ‌ها از عایق مناسب استفاده کنید و بعد از اتمام کار، ترانس را در شار لاک قرار دهید و بگذارید خشک شود.

راه اندازی مدار سوئیچینگ

  • مرحله اول: با یک منبع آزمایشگاهی با جریان محدود‌شده (حدود ۱۰۰ میلی‌آمپر کافی است.) و ولتاژ حدود ۶۰ ولت به ورودی برد وصل می‌کنیم. برد نباید جریان کشی داشته باشد.
  • مرحله دوم: سرهای خروجی را با اهم‌متر اندازه می‌گیریم. باید هرکدام مقداری ولتاژ داشته باشند.
  • مرحله سوم: در این مرحله احتیاط کنید. با یک لامپ تست ۲۴ واتی، ورودی مدار را به ۲۲۰ وصل کنید و خروجی‌ها را اندازه بگیرید. در‌صورتی‌که درست رفتار کرده باشید مدار شما باید به خوبی کار کند.

نکته مهم

نکته: مدار ارائه شده در سایت توسط سایت سیسوک طراحی و تست شده است و توسط تیم توس چیپ اجراء نشده است.

اخطار: در استفاده از ولتاژهای بالای ۶۰ ولت باید رعایت موارد ایمنی و برق‌گرفتگی انجام شود. استفاده از لوازم ایمنی مثل عینک و محافظ الزامی است. جریان الکتریسیته نزدیک‌ترین راه را برای عبور پیدا می‌کند؛ حتی اگر بدن شما باشد.

 

دانلود فایل

اطلاعات فایل

حجم :  ۹۵۰ کیلوبایت

پسوند فایل: zip

 

نرم افزارهای مورد نیاز

نرم افزار Altium Designer

Adobe Reader

 

رمز فایل و منبع

منبع ۱ : فرادرس

منبع ۲ : سیسوگ

پسورد فایل زیپ : www.tooschip.com (با حروف کوچک تایپ شود)

 

راهنمای دانلود


برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مدیریت دانلود ندارید، پیشنهاد می شود برای دانلود فایل ها حتماً از یک نرم افزار مدیریت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنید.

فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.

کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.tooschip.com می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.

چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

 

کلمات کلیدی

راه اندازی قطب نمای دیجیتال Cmps03 با کدویژن و AVR ATmega8 | پروژه قطب نمای دیجیتال | کالیبر cmps03 | جهت یابی ربات مین یاب و امدادگر | پروژه رباتیک | راه اندازی قطب نمای دیجیتال Cmps03 با کدویژن و AVR ATmega8 | پروژه قطب نمای دیجیتال | کالیبر cmps03 | جهت یابی ربات مین یاب و امدادگر | پروژه رباتیک | راه اندازی قطب نمای دیجیتال Cmps03 با کدویژن و AVR ATmega8 | پروژه قطب نمای دیجیتال | کالیبر cmps03 | جهت یابی ربات مین یاب و امدادگر | پروژه رباتیک

 

11

طراح سایت، برنامه نویس C ، C# ، java ، Android Studio و میکروکنترلهای AVR ، طراح مدارات الکترونیکی Altium Designer ، Proteus ،گرافیست Corel Draw ، photoshop و طراح قطعات مکانیکی با استفاده از Solid Works

پروژه الکترونیک - پروژه های الکترونیک - آموزش الکترونیک و برنامه نویسی AVR - آموزش کدویژن و پروژه های AVR - پروژه دانشجویی برق و الکترونیک - پروژه دانشجویی برنامه نویسی کامپیوتر - مدار الکترونیکی در آلتیوم و PCB - آموزش طراحی مدار با Altium Designer - پروژه دانشجویی کاردانی و کارشناسی - ساخت پروژه دانشجویی الکترونیک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان
X